Reality a Development 2020

Ako stavať lepšiu Bratislavu

Info o podujatí


Problém s pomalým tempom výstavby a nedostatkom nových bytov sa na Slovensku prehlbuje. Prekážkou je najmä zdĺhavý povoľovací proces. Ako riešiť túto výzvu, zjednodušiť konania a dodržiavať lehoty? Ako zároveň zabrániť pražskému scenáru so skokovým nárastom cien? Dynamický rozvoj Bratislavy prináša zmenu podoby centra hlavného mesta. Má však víziu, ako bude vyzerať o 20 rokov? Na konferencii bude reč aj o pretlaku nákupných centier a ich boji o zákazníka či o tom, ako stavať udržateľne a inteligentne podľa najmodernejších trendov. Témou bude aj rozvoj miest z pohľadu skrášlenia a sfunkčnenia verejného priestoru.

– Ako zefektívniť povoľovací proces a urýchliť výstavbu
– Kde bude Bratislava o 20 rokov a čo sú priority mesta
– Čo prinesie nová legislatíva – zákon o EIA a stavebný zákon, ako sa zmenia konania
– Bytov je stále menej. Ako zabrániť „pražskému scenáru“?
– Čo s hlavným mestom urobí pretlak nákupných centier
– Stavať už musíme budovy s takmer nulovou spotrebou energie. Ako na to

Povolenia na dlhé lakte. Ako urýchliť výstavbu?
Na záväzné stanoviská sa čaká mesiace. Problémy s lehotami a ich (ne)dodržiavaním prispievajú k nepredvídateľnosti prostredia, netransparentnosti a môžu v konečnom dôsledku odrádzať investorov. Ako zjednodušiť byrokraciu, zbaviť sa štósov papierov, minimalizovať priestor na korupciu a zefektívniť celý proces? Ako komunikovať s úradmi a občianskymi aktivistami? A kedy sa dočkáme novej legislatívy so zjednodušením povoľovacieho konania?

Kde bude Bratislava o 20 rokov
V hlavnom meste prebieha dynamický rozvoj s premenou centrálnej zóny, ktorá dostáva úplne novú tvár. Ako je na to Bratislava pripravená? Má mesto víziu, ako by malo vyzerať o ďalšie dve dekády a dajú sa v nej zjednotiť prístupy jednotlivých mestských častí? Ako z neho urobiť modernú európsku metropolu a akú úlohu v tom zohrá Metropolitný inštitút Bratislavy? Čo by mesto malo riešiť prioritne a kedy sa zmení zastaraný územný plán?

Ako stavať udržateľne a inteligentne
Podľa nariadení Európskej únie sa majú aj na Slovensku po roku 2020 stavať všetky budovy s takmer nulovou spotrebou energie. Čo to znamená? Ako stavať celky, ktoré budú poskytovať kvalitné prostredie pri minimálnej spotrebe zdrojov a čo najmenšom vplyve na životné prostredie? A aké sú trendy v smart riešeniach a inteligentnom developmente?

Pretlak nákupných centier
Bratislava sa z pohľadu počtu nákupných centier zdala byť nasýtená, no do hry tento rok po čase pribudne veľký nový súper – Stanica Nivy. Ako vyzerá konkurenčný súboj o značky a snaha prilákať zákazníka, ktorý čoraz častejšie nakupuje cez digitálny platformy? Čo pripravujú nákupné centrá a ako držať krok pred konkurenciou?

Bytov je stále menej. Ako zabrániť „pražskému scenáru“?
Pokrízový vývoj dobieha aj Slovensko – v období ekonomickej prosperity developeri vypredali, čo mali, a dopyt po bytoch odrazu výrazne prevyšuje ponuku. V českej metropole tento scenár priniesol skokový nárast cien. Ako to zvrátiť u nás? Kam budú rásť ceny bytov, čo s nimi urobia nové hypotéky, kto postaví nájomné bývanie a aké opatrenia môžu pomôcť?

Kontakt obsahová časť: viera.kubalikova@newsandmedia.sk
Kontakt obchodná časť: zuzana.kolenikova@newsandmedia.sk

Bližšie info:

Zuzana Kiššová
zuzana.kissova@newsandmedia.sk +421 918 641 723

Sociálne siete


Výstupy z konferencie


Zadali ste nesprávne heslo alebo meno. Prosím skúste to znovu.