Priemysel & Logistika 2024

Umelá inteligencia dobíja svet logistiky. Do akej miery táto revolúcia ohrozí pracovné miesta?

Info o podujatí


Priemysel, logistika, doprava, development, ale aj stavebníctvo zasiahli vlani ďalšie tvrdé rany. Vojna na Ukrajine, následná enormná inflácia, zvyšovanie cien energií, dopravných hmôt aj stavebných materiálov, ako aj nedávne zvyšovanie cien námornej prepravy poriadne preverili finančné možnosti firiem z rôznych strán.

Väčšina z nich však úspešne čelila tvrdej ruke ekonomiky, a to hlavne vďaka flexibilným úsporným opatreniam. Medzi ne patrilo zefektívnenie pracovných miest. Znižovanie nákladov, a to aj prostredníctvom zmenšenia počtu zamestnancov umožnil aj príchod umelej inteligencie, ktorá dokáže vykonať v rôznych oblastiach bežné rutinné práce.

Táto pomoc potešila mnohé spoločnosti, ktoré vďaka nej dokázali nielen znížiť svoje výdavky na mzdy, ale aj efektívnejšie využiť uvoľnenú ľudskú pracovnú silu v iných, dôležitejších oblastiach. Hoci väčšina firiem neprepúšťala tak počas pandémia koronavírusu, ako ani počas finančnej krízy vyvolanou hlavne dvojcifernou infláciou, faktom ostáva, že pre automatizáciu, robotizácie a AI sa znížil počet pracovných miest. Do akej miery sa však nové trendy dotkli logistiky a priemyslu?

Užšie prepojenie AI s automatizáciou a robotizáciou síce prinesie ešte efektívnejšie, rýchlejšie a presnejšie logistické a výrobné procesy a zároveň aj nižšie celkové náklady, je na mieste otázka, akým spôsobom ohrozí pracovné miesta? Do akej miery ide o reálnu hrozbu a čo vlastne dokážu podniky ponúknuť zamestnancom, aby dokázali nielen kráčať s dobou, ale zároveň udržali svoje pravidelné mesačné príjmy?

Aj na tieto vyššie položené otázky sa bude snažiť priniesť odpovede tohtoročná jesenná konferencia Priemysel a logistika 2024, ktorý sa bude konať pod záštitou Ministerstva dopravy SR. Na odbornom podujatí sa stretnú desiatky profesionálov z oblastí logistiky, manipulačnej techniky, skladovania, dopravy, stavebníctva, developmentu, energetiky, obnoviteľných zdrojov energií a informačných technológií.

Konferenciu rozdelil organizátor týždenník TREND do piatich diskusných blokov, v ktorých budú experti nielen diskutovať o vplyvu AI a robotizácie, ale aj hľadať riešenia, ako zvýšiť efektivitu a zároveň brať ohľad aj na ľudí, teda na zachovanie pracovných miest. Pravdou totiž je, že úplne človeka ako takého nielen digitalizácia a robotizácia, ale ani AI nedokáže nahradiť. Našťastie. Či ani nie?

Témy:

1. Nákladná doprava

  • Nákladná doprava v tieni AI: Pomôže umelá inteligencia dopravným a logistickým firmám pri mestskej a mimo mestskej preprave tovarov znížiť náklady?

2. Intralogistika

  • Revolúcia vo svete manipulačnej techniky: Robotizácia pri manipulácii s tovarom je už roky realitou. Do akej miery však ešte viac zvýši AI výkony elektrických vozíkov?

3. Skladovanie

  • Sklady pod riadením umelej inteligencie: Aké zmeny prinesie pre skladovacie procesy ešte výraznejšia digitalizácia aj pomocou využitia AI?

4. Development

  • Moderní developeri: Akým spôsobom urýchli výstavbu a zároveň zefektívni prevádzku logistických a priemyselných parkov samotná umelá inteligencia?

5. Obnoviteľné zdroje energie

  • Ekologická logistika: Do akej miery dokážu firmy pomocou IT dosiahnuť vyššiu mieru udržateľnosti, zvyšovať energetickú sebestačnosť a znižovať uhlíkovú stopu?

Srdečne Vás pozývame!

Podujatie budú moderovať Tomáš Szmrecsányi a Gabriel Tóth.

*Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Bližšie info:

Anna Olexová
anna.olexova@newsandmedia.sk +421 905 900 612

Partneri


ORGANIZAČNÝ GARANT

USPORIADATEĽ

GENERÁLNI PARTNERI

HLAVNÍ PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

Sociálne siete


Výstupy z konferencie


Zadali ste nesprávne heslo alebo meno. Prosím skúste to znovu.