Info o podujatí
Priemysel, logistiku, dopravu, development, ako aj stavebníctvo zasiahli vlani ďalšie tvrdé rany. Vojna na Ukrajine, následná enormná inflácia, zvyšovanie cien energií, dopravných hmôt i stavebných materiálov, ako aj nedávne zvyšovanie cien námornej prepravy poriadne preverili finančné možnosti firiem z rôznych strán.
Väčšina z nich úspešne čelila tvrdej ruke ekonomiky, a to hlavne vďaka flexibilným úsporným opatreniam. Medzi ne patrilo zefektívnenie pracovných miest. Znižovanie nákladov, a to aj prostredníctvom zmenšenia počtu zamestnancov umožnila digitalizácia a aj príchod umelej inteligencie, ktorá dokáže vykonať v rôznych oblastiach bežné rutinné práce.
Táto pomoc potešila mnohé spoločnosti, ktoré vďaka nej dokázali nielen znížiť svoje výdavky na mzdy, ale aj efektívnejšie využiť uvoľnenú ľudskú pracovnú silu v iných, dôležitejších oblastiach. Hoci väčšina firiem neprepúšťala počas pandémia koronavírusu a ani počas finančnej krízy, faktom ostáva, že pre automatizáciu, robotizáciu a AI sa znížil počet pracovných miest. Do akej miery sa však nové technológie dotkli svet logistiky a priemyslu?
Užšie prepojenie AI s automatizáciou a robotizáciou síce prinesie ešte efektívnejšie, rýchlejšie a presnejšie logistické a výrobné procesy a zároveň nižšie celkové náklady, je na mieste otázka, akým spôsobom ohrozí pracovné miesta? Do akej miery ide o reálnu hrozbu a čo vlastne dokážu podniky ponúknuť zamestnancom, aby dokázali nielen kráčať s dobou, ale zároveň udržali svoje pravidelné mesačné príjmy?
Navyše, sú vôbec slovenské podniky pripravené na využívanie AI, keď mnohé z nich ešte stále zápasia s digitalizáciou a automatizáciou? A existuje dostatok dát na plné využitie potenciálu umelej inteligencie? Okrem toho súčasná dekarbonizácia stažuje mnohým firmám situáciu na trhu. Dokážu im digitalizácia a AI pomôcť v optimalizácii procesov, ktoré majú viesť k zníženiu uhlíkovej stopy? A ako to je s využívaním obnoviteľných zdrojov energie? Je možné šetriť s zdrojmi pomocou digitalizácie a umelej inteligencie?
Aj na tieto otázky sa bude snažiť priniesť odpovede tohtoročná jesenná konferencia Priemysel a logistika 2024, ktorý sa bude konať pod záštitou Ministerstva dopravy SR. Na odbornom podujatí sa stretnú desiatky profesionálov z oblastí logistiky, manipulačnej techniky, skladovania, dopravy, stavebníctva, developmentu, energetiky, obnoviteľných zdrojov energií a informačných technológií.
Konferenciu rozdelil organizátor týždenník TREND do šiestich diskusných blokov, v ktorých budú experti nielen diskutovať o vplyvu automatizácie, digitalizácie, robotizácie a umelej inteligencie, ale aj hľadať riešenia, ako zvýšiť efektivitu a zároveň brať ohľad na ľudí, teda na zachovanie pracovných miest. Pravdou totiž je, že úplne človeka ako takého nielen digitalizácia a robotizácia, ale ani AI nedokáže nahradiť. Našťastie. Či ani nie?
Témy:
1. Nákladná doprava
- Nákladná doprava v tieni AI: Pomôže umelá inteligencia dopravným a logistickým firmám pri mestskej a mimo mestskej preprave tovarov znížiť náklady?
2. Intralogistika
- Revolúcia vo svete manipulačnej techniky: Robotizácia pri manipulácii s tovarom je už roky realitou. Do akej miery však ešte viac zvýši AI výkony elektrických vozíkov?
3. Skladovanie
- Sklady pod riadením umelej inteligencie: Aké zmeny prinesie pre skladovacie procesy ešte výraznejšia digitalizácia aj pomocou využitia AI?
4. Obnoviteľné zdroje energie
- Ekologická logistika: Akým prekážkam čelia firmy pri výrobe či využívaní obnoviteľných zdrojov energie a do akej miery dokážu pomocou digitalizácie dosiahnuť vyššiu mieru udržateľnosti?
5. Ekologická doprava
- Nefosílne palivá: Nákladná doprava čelí ekologickým výzvam. Do akej miery a kde všade sa dajú využiť obnoviteľné zdroje? Ako dokáže byť digitalizácia nápomocná?
6. Development
- Moderní developeri: Akým spôsobom urýchli výstavbu a zároveň zefektívni prevádzku logistických a priemyselných parkov samotná umelá inteligencia?
Srdečne Vás pozývame!
Podujatie bude moderovať Gabriel Tóth.
*Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.
Bližšie info:
Anna Olexová
anna.olexova@newsandmedia.sk +421 905 900 612
Program
8:30 - 9:00 | Registrácia a ranný coffee break |
9:00 - 9:30 | Minister dopravy SR Jozef Ráž |
9:30 - 10:30 | 1. blok: Nákladná doprava Tibor Majzún, Generálny riaditeľ spoločnosti cargo-partner na Slovensku Michal Mikulášek, Founder & CEO Prodator Marketing, s.r.o. Tomáš Pšenka, Riaditeľ odboru cestnej infraštruktúry, Ministerstvo dopravy SR Václav Maťátko, prevádzkový riaditeľ spoločnosti FEE Transport Peter Ihnát, Riaditeľ sekcie prevádzky, prepravy a vozňovej služby ZSSK CARGO |
10:30 - 10:40 | Coffee break |
10:40 - 11:40 | 2.blok: Intralogistika Andrej Korchanik, Špecialista automatizácie a komplexných projektov intralogistiky, STILL SR Alexander Czakó, Riaditeľ logistiky a distribúcie spoločnosti Tauris Group Marek Maťovčík, Konateľ, SysTech Group s.r.o. Radka Zobaníková, Business and marketing manager, 4IGV s.r.o.
|
11:40 - 11:50 | Coffee break |
11:50 - 12:50 | 3.blok: Skladovanie Jiří Ovesný, Majiteľ a konateľ firmy Intralog Services s.r.o. Dominik Petrovic, Produktový manažér Video Solution Services, Konica Minolta Slovakia Zuzana Šturdíková, Generálna riaditeľka sekcie elektronických komunikácií a poštových služieb, Ministerstvo dopravy SR Tomáš Hoda, obchodní ředitel, BEG Bohemia Péter Vörös, Konateľ spoločnosti HOPI SK |
12:50 -13:45 | Obed a Networking |
13:45- 14:45 | 4.blok: Obnoviteľné zdroje energie Ján Karaba, Riaditeľ Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky – SAPI Marián Vernarec, Odborný regionálny manažér predaja a produktový manažér, STILL SR Rastislav Žembery, Vedúci Business development e-mobility, ZSE Drive Ján Kuruc, Co-CEO a Co-founder softvérovej spoločnosti BRAIN:IT Erik Cimbala, Vedúci odboru podpory a rozvoja logistických činností, Slovenská pošta |
14:45 - 15:00 | Coffee break |
15:00 - 16:00 | 5.blok: Ekologická doprava Pavol Piešťanský, Prezident ČESMAD Slovakia Ján Bláha, Člen Svazu spedice a logistiky České republiky a Riaditeľ dopravy spoločnosti PST CLC Mitsui-Soko Vincent Nemček, konzultant v oblasti regulácie EÚ v Združení pre výrobu a využitie biopalív Ján Janošovský, Vedúci R&D, Centrum Výskumu a Vývoja Peter Habo, riaditeľ HABO LNG |
16:00-16:10 | Coffee break |
16:10 -17:10 | 6.blok: Development Pavol Kováčik, Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Peter Križan, CEO spoločností PERSONALITY Headhunters & Recruiters a TOP HEADS Interim Manažment Erik Ivaničko, Riaditeľ Panattoni Slovensko Ivan Pastier, Business Development Director Slovakia, CTP Adam Heres Vostárek, Regionálny manažér pre Českú republiku a Slovensko, PlanRadar |
Sociálne siete